Autorzy książki „Kryzys relacji. Kryzys wiary” pokazują wzajemną zależność między relacją a wiarą, między wymiarem psychicznym a duchowym w człowieku, a nawet ich spójność. Te dwa zagadnienia i dwa wymiary nie mogą istnieć bez siebie. Nie ma wiary bez relacji i relacji bez wiary. Człowiek nie stanie się wierzący, jeżeli nie otworzy się na Boga i nie będzie z Bogiem w relacji. Wiara potrzebuje dla siebie relacji, jak mówią autorzy, by się nimi mogła karmić, dzięki nim mogła się rozwijać, wzmacniać: „Jak ważna jest w życiu wiara, która pozwala karmić się relacją i jak ważne są relacje, bo one pozwalają być człowiekiem wiary”.
Autorzy dzielą się z czytelnikami swoją wiedzą, ks. Stanisław dzieli się wieloletnim doświadczeniem duszpasterskim i terapeutycznym, pokazując, jak wymiar relacyjny w człowieku wpływa na jego wiarę w Pana Boga, na jego sposób postrzegania, definiowania i tym samym doświadczania Boga. Zaburzona relacyjność u osoby względem siebie samej i drugiego człowieka czy rzeczywistości zewnętrznej, która została ukształtowana na skutek doświadczania trudnych, toksycznych relacji od osób w domach rodzinnych czy w instytucjach społecznych, przenosi się na zaburzony sposób postrzegania i definiowania Boga. W konsekwencji człowiek buduje w sobie karykaturę Boga, z którą nie będzie chciał mieć żadnej relacji. W negatywnym odniesieniu się osoby do Pana Boga, jak zauważa Ksiądz, „Osoba nie skorzysta z obecności Boga w jej życiu. Tak, jakby miała lodówkę pełną, ale z niej nie korzystała, głodowała i umierała z głodu, pragnienia. A jeżeli ktoś ją zapyta: dlaczego nie jesz?, odpowie: Nie wiedziałam, że mogę, że to jest dla mnie”.
Konkludując rozważania na temat relacji i wiary, autorzy podkreślają silną zależność i wpływ na siebie tych zagadnień i wymiarów. Jeżeli osoba doświadcza kryzysu w relacjach, to będzie doświadczała kryzysu w wierze, natomiast jeżeli będzie miała pozytywną relację ze sobą samą i z innymi (zbudowaną na doświadczeniu pozytywnych relacji z bliskimi osobami), to przeniesie tę relację na poznawanie Boga i budowanie z Nim bliskiej i pełnej miłości więzi.
Zagadnienie relacji i wiary uważam za bardzo aktualne i ważne, zwłaszcza w dzisiejszej cywilizacji poważnego kryzysu relacji ludzkich, które wpływają na kryzysy w wierze.
Mirosław Skiba, psychoterapeuta i teolog
Bardzo lubię, gdy do tematu wiary i odkrywania bliskości z Bogiem podchodzi sięw sposób „nienadmuchany”, lecz prosty, niewykluczający nikogo. Książka, którą trzymasz w ręku, jest przykładem bardzo osobistego spojrzenia na temat wiary, życia w Kościele, jak i relacji z drugim człowiekiem. Jej silną stroną jest bardzo osobiste wyrażanie swojego zdania przez autorów, z którymi chętnie by się podyskutowało i weszło w dialog.
Niech lektura tych bardzo życiowych i ciekawych rozważań pociągnie Cię do zadawania pytań sobie i Bogu, aby Twoja wiara stała sięjeszcze bardziej świadoma i pogłębiona.
Marcin Zieliński, lider wspólnoty Głos Pana w Skierniewicach. Ewangelizator, posługujący modlitwą o uzdrowienie w kraju i za granicą. Jest członkiem Krajowej Służby Komunii CHARIS oraz autorem książek m.in. „Rozpal wiarę, a będą działy się cuda”, „Między cierpieniem a uzdrowieniem”, czy „Modlitwa w blasku Boga”. Znany z krótkich rozważań Słowa Bożego „Kwadransik ze Słowem” na YouTube. Twórca projektu „ChwałaMU”. Jest również absolwentem AWF w Warszawie i studentem teologii jak i prezesem Fundacji „Rozpal Wiarę”.